Kripto Paralar

[Basit Anlatım] Chia Coin Madenciliği Gelirleri – Solo Mining Günlük, Aylık ve Yıllık Kazanç

Harddisk ve SSD’ler ile kripto para madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar son günlerde chia coin madenciliği nasıl yapılır öğrenmek istiyor. Her geçen gün daha çok kişiye ulaşan bu madencilik türü ile insanlar mining yapmak istiyorlar. Fakat herkesin merak ettiği bir soru var. Chia coin ne kadar kazandırıyor? İşte sizlere bu yazıda solo mining yaptığınızda ne kadar kazanabileceğinizden bahsedeceğim.

Chia coin kaç para kazandırıyor?

Solo mining herhangi bir havuza dahil olmadan sadece sizin elinizdeki ekipmanlar ile bir blok üzerinde çalışmanızdır. Sizinle birlikte aynı blokta çalışan başka kullanıcılar olacaktır. Fakat bu işlemden ödülü sadece bir kişi alacaktır. Blok ödülü dediğimiz bir sistem mevcuttur blokchain teknolojisinde. Dolayısıyla bugün solo mining yapmaya başladığınızda bulunduğunuz bloğu en hızlı şekilde bitirmeniz ve oluşturmanız sizin için kazanma şansınızı arttıracaktır.

Solo madencilik sisteminde şans faktörü oldukça önemlidir. Sizin elinizde 500 TB harddisk alanı ve plot olması kesin size çıkacağı anlamına gelmemekte.

chia-coin-madenciligi

Chia coin madenciliği kaç TB olmalı?

Min. 2 TB önerilsede 2 TB altına da çıkma şansı düşük olsa da var. Bunu basit bir örnekle sizlere anlatalım. Sizin elinizde 100 dönüm arazi var ve bu arazide altın arıyorsunuz. Benim elimde de 500 dönüm arazi var ve bende altın arıyorum. Altın sizin 100 dönüm arazinizin içerisinde de olabilir benim 500 dönüm arazimin içinde de olabilir. Fakat sizin arazinize nazaran benim arazimdeki şansım daha yüksektir. Arama yapacağım bölge sizinkinden 5 kat daha fazla. Dolayısıyla doğru orantılı diyemesekte arazi büyüklüğünüzün yüksek olması size şans açısından bir avantaj sağlayacaktır.

Bahsettiğimiz ödül size 10 gün içinde de çıkabilir, 1 yıl içinde de çıkabilir, 5 yıl içinde de çıkabilir. Bunun için net bir zaman dilimi maalesef ki yok. Kesin kazançlar için çeşitli poollar (havuzlar) var fakat ben birçoğunu güvenli bulmadığım için kullanmadığımı söylemek isterim.

Chia Coin Ödeme yapıyor mu?

Chia’nın kendi pool’unda kazım yaptığımızda bizler ödeme aldık. Bir arkadaşımızın düşük miktarda plotu olsa da kendisi şanslı olduğu için ona 2 adet chia çıktı. 6 TB plotlu bir harddisk ile 2 chia (Şuan ki kurdan 1322$, 11.462,68 Türk Lirası) oldukça karlı gibi gözüküyor fakat 400 TB ile 1 aydır ödül alamayanlar da var bu durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu